Szybkie zapychanie DPFa. Czy czyszczenie to rozwiązanie?

<<

jedman

Dołączenie: 14 Wrz 2018 10:11

Post 11 Lut 2019 14:59

Szybkie zapychanie DPFa. Czy czyszczenie to rozwiązanie?

Cześć Wszystkim,

Mam pewien problem z DPFem w aucie A20DTJ z 2009 roku. Przeszukałem cały internet, ale niestety do znalazłem do końca satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.
Otóż, zregenerowałem turbine, która powodowała wycieki oleju, w tym zapewne również do układu wydechowego i DPFa. Wymuszenie procesu wypalania serwisowego przebiegło pomyślnie, mechanik twierdzi, że pluło też olejem w trakcie, który musiał w nim zostać. Po odebraniu auta podłączyłem moduł ODBII i przy pomocy aplikacji w telefonie obserwowałem zachowanie DPFa. I wyglądało tak, że zapychał się do 100% i potem wypalał do 50% i tak w kółko. Do tych samych wartości. Zapychał się nawet jak stał na parkingu, mógłbym w ogóle nim nie jeździć. Raz się zdarzyło nawet, że podczas jazy mi zgasł silnik, jak mniemam właśnie poprzez tak zapchany DPF i problem z cyrkulacją spalin. Odstawiłem do mechanika i potwierdził w zasadzie to co już wiedziałem, plus to że nie powinienem nim jeździć bo poziomu oleju przewyższa maximum, ze względu na wymieszanie z ropą. Spadek jakości oleju, słabe smarowanie, wiadomo, można silnik zatrzeć.
I teraz pojawia się pytanie, czy czyszczenie DPFa jest dobrym rozwiązaniem? Chodzi o płukanie w specjalnej maszynie po jego wymontowaniu. Dodam, że nie chcę go wycinać. Zakładam, że jeszcze nie jest kompletnie uszkodzony tylko mocno zatkany olejem i sadzą. Wiem również, że może się znowu zapchać jeżeli np silnik będzie pluł olejem etc. Sprawdziłem EGR i wtryski i z tej strony jest ok.
<<

P405

Dołączenie: 19 Wrz 2011 17:01

Post 11 Lut 2019 21:50

Re: Szybkie zapychanie DPFa. Czy czyszczenie to rozwiązanie?

Dobra regeneracja powinna wystarczyć. Pytanie jak ją zrobią. Tu masz firmę, która robi to dobrze. Opinie można znaleźć w fachowej prasie motoryzacyjnej.
eurovat.info.pl

Wysłane z mojego NX551J przy użyciu Tapatalka

Forum Opel Insignia poleca:

<<

Rysia

Dołączenie: 14 Sty 2019 13:57

Post 20 Lut 2019 09:32

Jeżeli chcesz namiar na solidną firmę czyszczącą DPF to napisz na priv, od razu mogę powiedzieć, że czyszczą metodą wodną, także nie będziesz zawiedziony :)
<<

jedman

Post 20 Lut 2019 20:53

Dzisiaj zamontowałem wyczyszczonego dpf'a. Komputer wyresetowny, sprawdzone pomiary - wszystko w normie.
Miałem nadzieję że problem się rozwiąże .... niestety. Ledwo wyjechałem od mechanika i dalej się zapycha i wypala, z tą różnicą że tym razem do 66%, czyli jeszcze gorzej niż przed czyszczeniem. Nie mam już pomysłów i co może chodzić.
<<

Rysia

Dołączenie: 14 Sty 2019 13:57

Post 21 Lut 2019 09:08

Jaką metodą miałeś czyszczonego DPF'a? Może ktoś kto nie miał o tym zbyt dużego pojęcia to robił i zepsuł ci filtr. Tutaj https://www.filtry-dpf-fap.pl masz kilka bardzo ciekawych rzeczy na temat wypalania, czyszczenia i regeneracji DPF'a, które na pewno wyjaśnią ci wiele aspektów.
Ostatnio edytowany przez Rysia, 27 Lut 2019 09:34, edytowano w sumie 1 raz
<<

jedman

Post 21 Lut 2019 09:27

Dzisiaj rano chyba zdarzył się cud. Zacznę od tego, że silnik jakoś "inaczej" niż zazwyczaj odpalił. Włączyłem moduł ODBII i aplikację. Jakieś 93% zapchania, co w tej sytuacji oznaczałoby że za jakieś 3-4 minuty dojdzie do 100% i będzie wypalanie.
Wczoraj jak odebrałem od mechanika zaliczyłem 2-krotne wypalanie, jedno na obwodnicy przy jeździe na ok. 3000 obrotów i w obu przypadkach wypalało do 66% i znowu zapychało w szybkim tempie, czyli tak jak przed czyszczeniem. Dzisiaj zatrzymało się na 94% i zaczęło wypalać co już było jakąś zmianą. Wypaliło tym razem do 54% i jadąc do pracy podskoczyło raptem o 1%. Żywotność oleju spadła również tylko o 1%. Wcześniej spadała po 7-12%. Odbieram to jako znak nadziei, że może coś się jeszcze po przepalało/dotarło poza samym DPFem. Będę jeździł więcej w weekend i będę sprawdzał.

Co do samego czyszczenie DPFa, gość powiedział, że nie był jakoś tragicznie zasyfiony. Pomiar na wejściu był 249mbar ostatczenie zeszło na ok. 20mbar, czyli wszystko w normie. Powiedział, że już po pierwszym "strzale" pod ciśnieniem spadło do 40 paru, więc pewnie zapchany był jakoś na wylotach i wypalanie nie mogło sobie z tym poradzić.
<<

P405

Dołączenie: 19 Wrz 2011 17:01

Post 21 Lut 2019 21:49

Pozostają jeszcze czujniki przy DPF. Pytanie czy sprawne, a jak wymienione to trzeba przeprowadzić adaptację.

Wysłane z mojego NX551J przy użyciu Tapatalka

Forum Opel Insignia poleca:

Powróć do Silniki Diesel

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości